Teknoloji

Kia’nın Yeni Logosu Farklı Bir Marka Zannediliyor

Güney Koreli araba üreticisi Kia’nın logosunu değiştireceği 2019 yılında ortaya çıkmış ve 2021 yılında özel bir gösteri ile yeni logo tanıtılmıştı. Pek çok kullanıcının beğenmediği ve hatta itici bulduğu bu logo, insanların başını karıştırdı.

Hatta o denli ki Kia’nın yeni logolu arabalarını yollarda gören beşerler, bunun farklı bir marka olduğunu düşündü ve Google’da bu yeni arabası aramaya başladı.

Her ay on binlerce insan “KN” isimli araba markasını aratıyor

Kia’nın yeni logosunun tanıtmasından birkaç ay sonra, Google’da “KN Car” ve “KN automobile” (KN otomobil) üzere aramalar çoğalmaya başladı. Hatta “Ashwinn” isimli Twitter kullanıcısının yayınladığı bilgilere nazaran Google’da her ay 30.000’den fazla “KN Car” araması yapılıyor. Bunun nedeniyse hakikaten de yeni logonun KN olarak kolay kolay algılanabilir formda ayarlanması. Bazılarına nazaran bu Kia’nın yaptığı büyük bir kusur lakin bazılarına göreyse Kia yetkilileri bu seçimi kasıtlı yaptı.

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere aslında logoya eklenecek tek bir çizgi ile markanın Kia olduğu kolay kolay anlaşılabilir. Lakin birtakım kullanıcılara nazaran Kia, bu seçimi insanların KN ve Kia isimlerini internette aratarak kendi bilinebilirliğini arttırmak istiyor. Yani bir çeşit pazarlama stratejisi uyguluyor.

Kimilerine nazaran bu yanılgı Kia’nın prestijini zedelerken Kia’nın logoyu değiştirmemesi de “reklamın iyisi kötüsü olmaz” stratejisini benimsediklerini gösteriyor. Ayrıyeten Kia yetkilileri, yeni logo ile ilgili soruları da cevaplamaktan kaçınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu